• Home
  • Yasal Sorumluluk

Yasal Sorumluluk

Son güncelleme tarihi 01.09.2022

Skyfect olarak siz oyuncuların ve geliştiricilerin yapacağı harika işler olduğunu biliyoruz.  Fikri mülkiyetimizi (“IP”) ücretsiz projelerinizi (“Proje”) ortaya çıkarmanız bizleri mutlu ediyor. Aşağıda açıklanan kurallara uyan Projeler ile bir sorun yaşamıyoruz. Fakat herhangi bir Projenin herhangi bir zamanda aşağıda bulunan kurallara uymamasına, yanlış yorumlanmasına, veya IP’mizi uygunsuz bir biçimde kullandığına karar verirsek bu Projeyi sona erdirebiliriz. 

1. Skyfect’in IP’siyle neler yapabilirim?

Skyfect’in kararı uyarınca: Skyfect (“Skyfect” ya da “Biz”) size; bu politikada tarif edilen tüm kurallara (“Kurallar”) ve Hizmet Şartları’na uymanız kaydıyla, Skyfect IP’sini temel alan ve (aşağıda açıklanan durumlar dışında) kesinlikle ticari amaçlarla üretilmemiş, topluluğun kullanımı için yapılmış türemiş işler üretmeniz, sergilemeniz ve kullanmanız için kişisel, münhasır olmayan, alt lisans edilemez, devredilemez, kabili rücu (geri alınabilir), sınırlı bir lisans verir. IP’mizin uygunsuz bir şekilde kullanıldığına tamamen kendi takdirimiz uyarınca karar vermiş olmamız da dahil olmak üzere, herhangi birinin IP’mizi herhangi bir zamanda, herhangi bir sebepten ya da sebep olmaksızın kullanmasına izin vermeme hakkımızı saklı tutarız. Size IP’mizi kullanma hakkı vermediysek Projenizi geliştirmeye, yayımlamaya ya da dağıtmaya hemen sonlandırmalısınız.

2. Ticari bir proje yapamazsınız (fakat bazı istisnalar var)

Skyfect ile yazılı bir anlaşma yapmadan; finansmanının herhangi bir kısmını kitlesel fonlama (“crowdfunding”) usulüyle elde eden herhangi bir Proje, bir işletmenin ya da tüzel kişinin dahil olduğu herhangi bir Proje ya da içeriğine ulaşmak için ücret ödenmesi gereken (örn. Patreon, YouTube Premium, Amazon Prime vb.) herhangi bir Proje de dahil olmak üzere ticari Projeler yapamazsınız. Bu konuda sadece iki istisnamız var.

1. İstisna; Reklam Gelirleri

Oyuncuların Projelerini bireysel olarak internet sitelerinde, canlı yayınlarda ya da videolarda tanıtmalarına ve video öncesi reklamları, reklam araları ve sponsor reklam giydirmeleri de dahil olmak üzere uygun reklamlar almak suretiyle gelir elde etmelerine Skyfect ile bir anlaşmanız yoksa izin vermiyoruz. Uygunsuz reklamlar alınamaz. Neyin uygunsuz olduğuna sadece Skyfect (biz) karar verir.

2. İstisna; Oyunun Canlı Yayınının Yapılması

Canlı yayınlarda herkesin eşit bir şekilde canlı yayına erişim sağlaması durumunda izin veriyoruz fakat canlı yayın sırasında yayınlanan içeriğin içerisinde Skyfect’in Gizlilik Politikası, Yasal, Hizmet Şartları’na uymayan bir durum tespit edersek veya Uygunsuz bir durum sezersek yayının kapatılmasına, içeriği sunan kişinin bir daha Skyfect’in yapmış olduğu oyunların canlı yayınını veya içeriğini üretmemesi (yapmaması) konusunda karar verebilir.

3. İzinsiz oyun veya uygulama geliştiremezsiniz.

IP’mizin oyunlarda ve uygulamalarda kullanılması kesinlikle yasaktır. IP’mizin herhangi bir kısmını (örn. karakter görünümü, karakter yetenekleri, simge, eşya vb.) bir oyunda ya da uygulamada kullanamazsınız. Şirketimiz ile yazılı bir anlaşmanız var ise IP’mizi kullanarak oyun ve uygulama geliştirebilirsiniz. 

4. Projemde orijinal içerik olmalı mı?
  1. Başka insanların yaptıklarını eğer kullanacaksanız ilk önce onlardan izin alın ve bunu açıkça belirtin.
  2. Var olan içeriği taklit etmeyin, Size ait özgün birşeyler ortaya çıkarmaya çalışın.
  3. Projelerinizi üçüncü bir tarafın IP’sini onlardan izinsiz kullanmayın.
5. Skyfect’in logolarını ya da ticarı markalarını kullanabilir miyim?

Şirketimiz ile yazılı bir anlaşmanız yoksa logolarımızı ya da ticari markalarımızı herhangi bir yerde kullanamazsınız. İçinde Skyfect adı veya ticari markalarımız, ticari adlarımız, karakter isimlerimiz vb. geçen herhangi bir alan adı alamaz, sosyal medya hesapları veya benzer hesaplar açılamaz. Ticari markalarımızı ya da IP’mizle ilişkili isimleri anahtar kelime ya da internet araması etiketi olarak kullanamazsınız. 

6. Projemi paylaşabilir miyim?

Projenizi paylaşmadan önce lütfen bizim ile iletişime geçerek bizim onay verdiğimize dair bir anlaşma veya sözleşme imzalayınız. Projenizi paylaşırken lütfen görünecek ve okunabilecek düzeyde olan bir şekilde (örnek projenin internet sitesi veya projenin içerisinde ana sayfasına) Skyfect’in sahibi olduğu içeriklerle Yasal Politika’sına uygun bir şekilde yapıldı. Skyfect bu projeyi desteklememekte veya ona sponsor olmamaktadır.

7. Skyfect projemi kullanabilir mi?

Kısa bir özet geçmek gerekirse EVET

Daha ayrıntılı açıklayacak olursak: Projenizi dünya çapında, telifsiz, münhasır olmayan, gayri kabili rücu (geri alınamaz), devredilebilir, alt lisans edilebilir bir biçimde, herhangi bir amaçla ve sizin üretmiş olduğunuzu belirtmeden, size ödeme yapmadan ya da sizden onay almadan herhangi bir biçimde kullanabileceğimize, kopyalayabileceğimize, değiştirebileceğimize, dağıtabileceğimize ve ondan türemiş işler üretebileceğimize onay vermiş sayılırsınız.

***
Detaylı bilgi edinmek veya aklınıza takılan bir soru olursa bizim ile iletişime aşağıdaki buton aracılığı ile geçebilirsiniz. Skyfect her daim sizleri destekliyor ve fikirlerinize değer veriyoruz.